کیست مویی یا سینوس پیلونیدال
  • ادمین
  • 02/26/2024
  • 0
  • 2811

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

کیست مویی در حقیقت نام های دیگری نیز دارد. کیست پیلونیدال سینوس پیلونیدال و سینوس مویی نام های دیگر این بیماری هستند که باعث ایجاد یک حفره در عمق کمی از پوست می‌شود. اگر مجرای این حفره ها بسته شود، ترشحات چرکی داخل آن جمع میشوند و باعث ایجاد کیست در پوست می شود. این کیست پوستی محل تجمع مو و آلودگی و مواد زاید است. این کیست اکثراً در انتهای ستون فقرات و پایین کمر در فضای خالی بین دو باسن به وجود می آید.و باعث ایجاد برآمدگی، ترشح و درد در این ناحیه برای بیمار می‌شود.کیست مویی در هر نقطه ای از بدن می تواند تشکیل شود سر زیر بغل کشاله ران نوک سینه دختری از بدن هستند که کیست مویی در آنها شایع است.

علائم و نشانه های مو برگشتی سینوس پیلونیدال

اولین نشانه در کیست مویی فقط یک فرورفتگی جزئی همراه با کمی قرمزی پوست است اما با گذشت زمان به تدریج عفونت و چرک نیز به وجود می آید.

-          ایجاد تورم و التهاب در محل کیست

-          خارج شدن مو از محل کیست

-          احساس درد در هنگام نشستن و ایستادن

-          احساس درد ناحیه پایین کمر

-          احساس تب و لرز

-          وجود ترشحات چرکی و خونی در محل آبسه همراه با بوی بد

-          وجود پوست قرمز و ملتهب در اطراف مقعد

-          وجود چندین حفره یا سوراخ در سطح پوست

علائم بالا علائمی هستند که پس از مدتی مشاهده می‌شوند.

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

دارو درمانی برای بیماری کیست مویی به تنهایی درمان قطعی را به ارمغان نمی آورد.

انتخاب بهترین روش درمان کیست مویی برای افراد اهمیت بالایی دارد و اکثر موارد به دلیل عوارض شدید کیستهای مویی برای فرد ایجاد می‌کند فرد باید هر چه سریعتر به درمان کیست مویی اقدام کنند.

بهترین درمان کیست مویی درمانی است که علاوه بر برطرف کردن عامل بیماری از مجدد آن جلوگیری کند. پس باید توجه داشته باشیم که درمان کیست مویی تنها محدود به برداشت ضایعه کیست و مو نمی باشد.

جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

یکی از روش های درمان کیست مویی جراحی این روش برای برداشت کامل کیست مویی استفاده می شود این روش بر خلاف عوارض جانبی که برای فرد دارد، دارای درصد موفقیت بیشتری در موارد حاد و شدید برای بیمار است.

دو روش جراحی وجود دارد

§         جراحی باز کیست مویی

§         جراحی بسته کیست مویی

جراحی باز کیست مویی به وسیله بی حسی نخاعی و بیهوشی قابل انجام است در این روش بافت حاوی کیست به وسیله جراحی ( با لیزر یا با تیغ جراحی) کاملا از ناحیه خارج می‌شود. بعد از انجام جراحی خارج کردن بافت دایره کیست زخم ایجاد شده باز گذاشته می شود و با گاز مرطوب کننده میشود. به مرور زمانی زخم ترمیم و خود به خود بسته می شود.

جراحی کیست مویی به روش بسته نیز با لیزر انجام می‌شود جملات از خارج کردن کیست زخم روش‌های مختلفی بسته می‌شود.

یکی دیگر از روش‌های درمان کیست ترشیدن کیست و پر کردن آن با چسب فیبرین است. این روش عوارض جانبی کمی برای بیمار ایجاد می کند. درد کمتر و بهبودی سریعتر علائم و بازگشت به زندگی نرمال بعد از یک تا دو روز مزایایی است که این روش دارد. اما این روش معایبی نیز دارد که مهمترین آنها امکان بازگشت کیست در طولانی مدت است و برای سینوس مویی ها توصیه نمی شود.

روش دیگر برای درمان این بیماری تزریق فنل می باشد که این روش تنها با اجازه پزشک انجام شده و در صورت استفاده خودسرانه آن ممکن است آسیب جدی به پوست و بافت اطراف ناحیه وارد شود.

 

ما جدا از این ها استفاده از لیزر یکی از بهترین روش های درمان کیست مویی می باشد. در این روش برش کوچکی ایجاد میشود و با فیبر لیزر بافت کیست کاملاً تخلیه می شود و با بخیه جراحی پلاستیک، برش کوچک بسته می شود. این روش به عنوان بهترین روش درمان کیست مویی شناخته شده. زیرا دوره نقاهت کوتاه و احتمال عود و احتمال عفونت بسیار پایینی دارد. با این روش می‌توان به درمان قطعی کیست مویی در ناحیه رسید.

نظرات