درمان آبسه یا فیستول مقعدی
  • ادمین
  • 05/23/2024
  • 0
  • 2929

درمان آبسه یا فیستول مقعدی

درمان آبسه یا فیستول مقعدی

در ابتدا می خواهیم بدانیم آبسه یا فیستول مقعدی چیست؟

آبسه مقعدی به بروز آبسه در اطراف مقعد آیا درست در سوراخ مقعد یا در جداره راست روده میگویند. در تعریف دیگر می‌توان گفت که هرگاه دهانه ی غده هایی که در نزدیکی مقعد هستند بسته شوند عده دچار عفونت شده در نتیجه متورم و حاوی چرک خواهد شد و آبسه پدید می آید.


علل ایجاد آبسه مقعدی

 

به طور کلی می توان گفت ایجاد آبسه در مقعد و علت کلیه دارد:

-          عفونت های منتقله از را جنسی

-          غده های مقعدی مسدود شده

برخی از افراد به علت دارا بودن شرایط خاص خود احتمال بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند.مانند:

- کلویت

- بیماری روده التهابی مانند بیماری کرون یا کولیت زخمی

- دیابت

- دیورتیکولیت

- بیماری التهابی لگن PID

- رابطه جنسی مقعدی

- استفاده از داروهایی مانند پردنیزون

- ایدز

- بارداری

- سل

- آپاندیسیت

- شقاق مقعدی

- قرار دادن اجسام خارجی در داخل مقعد

     - بیماری های مقاربتی 

این مقاله را نیز از دست ندهید: درمان بیماری های نشیمنگاهی با لیزر

علائم آبسه مقعدی

این بیماری هم مانند اکثر بیماری ها علائمی دارد که به محض مشاهده آن باید به پزشک مراجعه کنیم.

این بیماری علائم مشترک و سرماخوردگی دارد و ممکن است اشتباه تشخیص داده شود و توجه به علائم و مراجعه به پزشک جهت تشخیص آن امر ضروری است.

-          درد به هنگام لمس راست روده یا درد ضربان دار

-          تب

-          قرمزی و التهاب و یا ورم بافت های اطراف مقعد

-          بدن درد

-          بی اشتهایی

-          درد شدید در لبه مقعد

-          یبوست یا درد ناشی از حرکات روده

 

-          خروج خون و چرک

درمان آبسه مقعدی

 

آبسه مقعدی به خودی خود برطرف می‌شود اما به ندرت و باید در اسرع وقت نسبت به تشخیص و درمان صحیح آن اقدام کرد. اگر درمان آن به موقع و به درستی انجام نگیرد شدت می گیرد و منجر به بروز عوارضی مانند: فیستول مقعدی، گسترش عفونت در کل بدن، بازگشت مجدد یا عود بیماری و درد مداوم ، می‌شود.

درمان دارویی با آنتی بیوتیک ها

در این مورد نکته که حائز اهمیت است این است که آنتی بیوتیکها و تنهایی نمی‌توانند آن را برطرف کنند بلکه به عنوان درمان کمکی از آنها استفاده می شود.

زمانی که بیماری شدید است یا وقتی علت بروز آبسه یک بیماری مقاربتی چیست یا وقتی سیستم ایمنی بیمار ضعیف است یا دیابت دارد و یا حتی بعد از جراحی پزشک آنتی بیوتیک را تجویز می کند.

آنتی بیوتیک هایی مانند سیپروفلوکساسین، مترونیدازول و آمپی سیلین آنتی بیوتیک ها هستند که معمولاً در درمان آبسه به کار می‌روند و با توجه به علت تجویز بین ۷ تا ۱۰ روز استفاده می شوند.

درمان با جراحی

در مواردی که حافظه سر باز می کنم و چرک مدخلی می شود بهتر است جهت تخلیه کامله و جلوگیری از عوارض دیگر جراحی صورت گیرد به منظور رفع عفونت، التهاب و درد،  برش و تخلیه آبسه در جراحی انجام می‌گیرد.

یکی از جراحی ها جراحی جزئی و سرپایی است که در مطب پزشک با استفاده از بی حسی موضعی و احتمالاً تزریق آرام بخش انجام می شود جراح با برش جراحی سوراخ کوچکی در پوست نزدیک به مقعد ایجاد می کند و و آبسه را شکاف داده و چرک را تخلیه می کند.

نوع دیگر این جراحی، جراحی با لیزر است که یکی از راحت ترین روش ها برای درمان آبسه مقعدی است . درد و خونریزی بسیار کمی دارد و از پرتوهای لیزر استفاده می شود و رگهای بریده شده همزمان ترمیم می‌شوند. عمل لیزر، پانسمان داخلی و بیهوشی عمومی ندارد و بدون خطر آمبولی و انتقال عفونت صورت می‌گیرد.

نیمی از آبشاری مقعدی بعد از برش و تخلیه بازگشتن می‌کنند اما برخی از آنها یک فیستول مقعدی ایجاد می‌کنند که از یک کانال ارتباطی غیرطبیعی بین محل آبسه و پوست خارجی است. در صورت ایجاد این فیستول مقعدی در حین جراحی یک ستون سیلاستیک Silastic seton   در محل قرار داده شود. 

ستون وسیله ای است مانند یک نوار پلاستیکی که اجازه می دهد محل تخلیه باز بماند که بتواند تا زمانی که التهاب و عفونت برطرف شود به درستی تخلیه شود.

 

در نهایت بعد از جراحی مراقبت های بعد از جراحی باید انجام شود و فرد بیمار حتماً باید سه یا چهار بار در روز حمام سیتز انجام دهد و از غذاهای نرم و آبکی مانند سوپ و یا نوشیدن مایعات و خوردن غذاهای حاوی فیبر استفاده کند تا از یبوست جلوگیری کند.

 

نظرات