مراقبت های بعد از عمل جراحی هموروئید
  • ادمین
  • 02/26/2024
  • 0
  • 2408

مراقبت های بعد از عمل جراحی هموروئید

 

مراقبت های بعد از عمل جراحی هموروئید

 

در این مقاله می خواهیم درباره مراقبت های بعد از عمل جراحی هموروئید صحبت کنیم. عمل های جراحی هموروئید روش های متفاوتی دارد مثل عمل جراحی با لیزر و یا عمل جراحی به صورت وسیع. اما طبیعتا مراقبت های بعد از عمل برای همه آنها یکسان است است و لازم است که با دقت انجام شوند.

 

مثل هر عمل جراحی دیگری بیمار بعد از عمل جراحی بلافاصله و یا بعد از مدتی مرخص می‌شود. در روز اول بعد از عمل جراحی هموروئید بیمار باید استراحت کند و تا زمانی که پانسمان دارد از خوردن غذاهای سنگین اجتناب کند زیرا که غذای سنگین سبب تحریک اجابت مزاج می شود.

 

فرد بیمار بعد از جراحی حتماً باید غذای کامل بخورد بخصوص غذاهایی که سر شار از فیبر هستند. در غیر اینصورت باید ۳ تا ۴ روز غذای سبک مانند سوپ میل کند تا از یبوست جلوگیری شود. نوشیدن مقدار زیاد مایعات می‌تواند از دفع سخت مدفوع جلوگیری کنیم

 

فرد بیمار باید روزی دو یا سه بار در لگن آب گرم بنشیند حتما دقت کنید که آب باید گرم باشد بیمار باید محل عمل هموروئید را در لگن آب گرم باز و بسته کند تا از ایجاد عفونت جلوگیری شود. برای شستشوی ناحیه بهتر است از مایع شوینده سبک مثل شامپو بچه استفاده شود.

 

مراقبت های بعد از عمل جراحی هموروئید

 

 

 

برای استراحت و خوابیدن فرد بیمار بهتر است به شکم بخوابد و یک بالش کوچک در زیر شکم قرار دهد. خوابیدن به پهلو نیز توصیه می شود.

 

در هنگام درد بعد از عمل جراحی بیمار میتواند از داروهای مسکن خوراکی و حتی در هنگام خواب از داروهای خواب آور اما سبک استفاده کند.

 

بعد از عمل جراحی خونریزی در هنگام اجابت مزاج به اندازه ی چند قطره هنگام خشک کردن ناحیه طبیعی است. اما اگر خونریزی بعد از یک ماه ادامه پیدا کند فرد بیمار حتماً باید به پزشک مراجعه کند و به احتمال زیاد روده بزرگ جهت بررسی علت خونریزی باید کلونوسکوپی شود.

 

البته بیمارانی که بالای چهل سال هستند و با خونریزی به پزشک مراجعه میکنند، کلونوسکوپی باید قبل از عمل جراحی انجام شود.

 

بهتر است فرد بیمار در چند ماه اول بعد از عمل جراحی از روزه داری اجتناب کند.

 

مراقبت های بعد از عمل جراحی هموروئید


بیمارانی که به تازگی عمل جراحی هموروئید را انجام دادن بهتر است از دستمال کاغذی معمولی برای خشک کردن استفاده نکنند بلکه ترجیحاً از دستمال مرطوب مخصوص این ناحیه یا دستمال مرطوب مخصوص کودکان استفاده کنند.

 

 

 

 

فرد بیمار میتواند برای تسکین درد بعد از اینکه پانسمان برداشت شد شیاف ضد درد دیکلوفناک استفاده کند البته با تجویز پزشک.

 

برای کنترل درد پس از عمل جراحی پزشک شما ممکن است از چند طریق مختلف درد را کنترل کند. پزشک ممکن است یک نرم کننده مدفوع یک ملین یا هر دو را برای جلوگیری از کشیدگی در حین حرکات روده به ویژه در هفته اول توصیه کند.

 

لازم است هنگام شروع فعالیت های عادی و روزمره خود نسبت به درد آگاهی داشته باشید. هنگام خم شدن، چمباتمه زدن، بلند شدن یا نشستن ممکن است احساس دردکنید. به خصوص در روزهای اول پس از عمل فرد بیمار باید فعالیت های دردناک را تا حد امکان کم کند.

 

فرد بیمار ممکن است پس از جراحی بی اختیاری مدفوع البته به مقدار کم داشته باشد اما این مشکل کوتاه مدت است و بعد از دوره بهبودی برطرف میشود. اما اگر مشکل برطرف نشد حتما بعد بیمار باید به پزشک مراجعه کند.

 

خارش هم یکی از از علامت های رایج پس از جراحی هموروئید خارجی و ممکن است در مرحله بهبودی پس از درمان نیز ادامه یابد.

 

خارش امری طبیعی برای بهبود جای بریدگی در جراحی یا نواحی زخم است.

 

و در نهایت انجام ورزش منظم حتی به اندازه پانزده دقیقه پیاده روی با تحریک اجابت مزاج می تواند یبوست را کاهش دهد همچنین حرکات کششی مانند حرکات یوگا نیز در بهبود وضعیت گوارش موثرند.

 

 

 

نظرات