درمان شقاق مقعد با لیزر یک جراحی ساده، ایمن و موثر
  • وصل کلیک
  • 06/17/2024
  • 0
  • 578

درمان شقاق مقعد با لیزر یک جراحی ساده، ایمن و موثر

شقاق مقعدی بیماری که افراد زیادی به آن مبتلا می‌شوند. برخی از این شقاق‌ها به طور مستقل با تغییر در سبک زندگی بهبود می‌یابند، در حالی که برخی دیگر نیاز به درمان پزشکی و یا جراحی دارند. در این مطلب  کلینیک آنیل از علائم این بیماری و درمان آن با لیزر بیشتر خواهد گفت، ادامه مطلب را بخوانید.

این مطلب را از دست ندهید : ویدئو سوالات متداول عمل جراحی و لیزر و عوارض بعد از عمل فیشر یا شقاق مقعدی

شقاق مقعد چیست؟

شقاق به صورت پارگی در پوشش مقعد شروع می‌شود. اعتقاد بر این است که بسیاری از شقاق‌های حاد (آن‌هایی که به طور ناگهانی ایجاد می‌شوند) ممکن است به دلیل کشش در عضلات مقعد باشد. با این حال، چندین دلیل احتمالی دیگر برای ایجاد این بیماری وجود دارد، به ویژه برای مواردی که طولانی مدت و مزمن هستند که کلنیک آنیل به آن‌ها اشاره خواهد داشت:

یبوست: مدفوع سفت شده که به سختی دفع ‌می‌شود

اسهال: مدفوع شل یا آبکی که می‌تواند چندین بار در روز رخ دهد

عفونت‌های مقاربتی: عفونت‌هایی که از طریق تماس صمیمی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند.

بیماری التهابی روده : شرایط مزمنی که باعث التهاب در روده‌ها و سایر قسمت‌های بدن می‌شود.

ویروس نقص ایمنی انسانی:  سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند

زایمان طبیعی: می‌تواند باعث پارگی یا آسیب به این ناحیه مورد نظر شود

انواع دیگر ضربه به ناحیه مقعد

سل: عفونت با باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس که یک علت غیر معمول شقاق است.

شقاق مقعدی با چه علائمی همراه است؟

شقاق مقعدی مانند هر بیماری دیگری، ممکن است  با علائمی همراه شود که کلینیک آنیل توصیه می‌کند از آن اطلاع داشته باشید. این علائم به شرح زیر است:

خونریزی از رکتوم

درد هنگام اجابت مزاج (دیسکزیا)

دردی که پس از اجابت مزاج به مدت طولانی و حتی ساعت ها ادامه می یابد

حساسیت یا ناراحتی در ناحیه مقعد

چرا درمان شقاق مقعد با لیزر در کلینیک آنیل باید انجام شود؟

شقاق مقعدی یک مشکل دردناک رایج است که همه گروه‌های سنی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. پاتوفیزیولوژی آن بر اساس فشار بالای اسفنکتر و کاهش خون‌رسانی و درمان است، به این معنی که به طور کلی فشار مقعدی را کاهش و جریان خون آنودرمی را افزایش می‌دهد. از آنجایی که هر یک از درمان‌های روتین این بیماری  دارای محدودیت‌هایی مانند خطر قطعی بی‌اختیاری مدفوع دائمی و میزان عود بالا است، پزشکان کلینیک آنیل سعی می‌کنند، روشی موثرتر و کم‌تهاجمی‌تر  انجام دهند. این پزشکان از دستگاه لیزر پیشرفته و به روز برای درمان بیماران استفاده می‌کنند. آن‌ها به منظور برداشتن بافت‌های فیبروتیک و گرانولاسیون، پایه و لبه‌های شقاق را با اشعه لیزر پرتودهی می‌کنند.  لکه‌هایی نیز بر روی اسفنکتر توسط این دستگاه مورد نظر در حالت پیوسته،  ایجاد و  به نحوی از ضخامت کامل اسفنکتر عبور می‌کنند، بدون اینکه ادامه آن قطع شود. پس از آن، ناحیه اطراف زخم شقاق مقعد توسط مد فرکشنال عمیق لیزر تحت تابش قرار می‌گیرد تا زیر مخاط برای بازسازی و جوانسازی تحریک شود. پس از انجام این روش، بیماران طی 6 ماه تا 1 سال پیگیری خواهند شد تا مجددا بیماری برنگردد.

 

 مطالعه بیشتر : برای دیدن خدمات درمانی کلینیک از سایت آنیل رکتال دیدن فرمایید. 

در صورتی که درمان این بیماری در کلینیک آنیل صورت گیرد، باید گفت که پزشکان از  بی‌حسی موضعی استفاده و عمل به شکل سرپایی انجام می‌شود تا  بیمار با حداقل عوارض بعد از عمل مواجه شود. علاوه بر آن‌که  درد، خونریزی و یبوست به طور قابل توجهی بهبود خواهد یافت.

در صورتی که جهت درمان به این کلینیک مورد نظر مراجعه داشته باشید، قبل از انجام کار پزشک با شما  مشاوره و طی آن معاینه فیزیکی  خواهد داشت. حتی باید گفت در برخی موارد، پزشکان کلینیک به بیمار سایر آزمایشات را خواهد داد که به شرح زیر است:

آنوسکوپی: ابزاری به آرامی وارد مقعد می‌شود تا بافت‌های آنجا را ببیند.

کولونوسکوپی: یک لوله منعطف با دوربین و یک چراغ در انتهای آن در رکتوم و به سمت بالا به روده بزرگ وارد می‌شود.

سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر: این شبیه به کولونوسکوپی است، با این تفاوت که این ابزار فقط برای دیدن اولین بخش روده بزرگ یعنی کولون سیگموئید استفاده می شود.

پروکتوسکوپی: این شبیه به آنوسکوپی است، اما می‌تواند بیشتر به سمت بالا، فراتر از مقعد و به سمت راست روده را ببیند.

نتیجه:

برای درمان شقاق مقعدی حاد، بهترین و مناسب‌ترین گزینه لیزر است. در حقیقت می‌توان گفت که جراحی با این تکنیک بر خلاف جراحی معمولی محافظه‌کارانه، کوتاه مدت و رضایت‌بخش‌تر خواهد بود. روشی نوآورانه که انجام آن به پزشک بامهارت و کلینیک مجهز مانند آنیل نیاز دارد. 

نظرات