بیماری پولیپ رکتوم و مداوای آن توسط لیزر، بسیار دقیق و کمتر دردناک
  • وصل کلیک
  • 05/23/2024
  • 0
  • 491

بیماری پولیپ رکتوم و مداوای آن توسط لیزر، بسیار دقیق و کمتر دردناک

دستگاه نور لیزر با نور معمولی، متفاوت است. نور خورشید یا یک لامپ دارای طول موج های مختلف و در همه جهات پخش می‌شود. از سوی دیگر، نور این دستگاه دارای طول موج تک و انرژی بالایی است و می‌تواند در یک پرتو بسیار باریک متمرکز و این باعث می‌شود هم قدرتمند و هم دقیق باشد. به همین علت، می‌توان برای کارهای درمانی استفاده کرد.  اما یکی از این بیماری‌ها که اخیراً پزشکان برای درمان آن از لیزر استفاده می‌کنند، پولیپ رکتوم است که در این مطلب کلینیک آنیل توضیحات بیشتری را ارائه خواهد داد.

 

انواع پولیپ رکتوم و علائم آن

انواع مختلفی از پولیپ‌ها، بسته به اندازه و ماهیت آن‌ها وجود دارد که کلینیک آنیل در زیر برای درک بهتر  فهرست کرده است:

·      بدخیم که  مخرب و آن‌ها کسانی هستند که توسط متخصصان پزشکی برای شیوع سلول‌های سرطانی در بدن یا بخشی از بدن بررسی می‌شوند.

·       هایپرپلاستیک که  فقط رشد اضافی دارند و بی ضرر می‌مانند. آن‌ها قادر به تبدیل شدن به سرطان نیستند.

·      آدنوماتوز،  نوع معمولی است که در افراد یافت می شود. آن‌ها برای اکثر مردم بی‌خطر هستند. با این حال، این نوع پولیپ است که در بسیاری از افراد به سرطان روده بزرگ تبدیل می‌شود.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی مقاله ی درمان بیماری های نشیمنگاهی با لیزر را مطالع فرمایید.

در مورد بیماری پولیپ رکتوم و مداوای آن توسط لیزر چه اطلاعاتی دارید؟

پولیپ رکتوم و تخریب آن توسط دستگاه لیزر،    کاربرد زیادی دارد. این دستگاه مورد نظر، منبع معمولی هست پس ممکن است در فواصل زمانی سه تا چهار روز در طول کاهش تومور و در فواصل 4 تا 12 هفته تکرار شوند. البته باید گفت همه بیمارانی که به این بیماری مبتلا هستند، پزشکان بستگی به نوع و چندین عامل دیگر مانند سلامت عمومی، فیزیکی و غیره تعداد جلسات و فواصل زمانی را انتخاب می‌کنند.

 

در طول درمان، خونریزی یک عارضه مکرر اما شدید نیست. در طول جلسه، سوراخ شدن به طور بالقوه بیشتر است. البته اندازه سوراخ شدن (خارج یا داخل صفاقی) با توجه به علائم به وجود آمده، متفاوت است.

 

مهم‌ترین نکته به عوارض بر می‌گردد که به کمتر از 1 درصد کاهش می‌یابد. درمان با این تکنیک به تخریب آدنوماتوز کوچک کمک می‌کند. به طوری که پرتو لیزر  به نواحی در پایین راست روده، نزدیک مقعد منتقل می‌شود. البته لازم به ذکر است که  به ابزار دقیق، نیاز  دارد. همچنین تخریب سطحی‌ و بیشتر دقیقتر است.

این دستگاه مورد نظر، یک پرتو قرمز(630 نانومتر) سازگار با فتودینامیک تولید می‌کند. این تکنیک  به خوبی با علائم تسکین دهنده سازگار و به عنوان جایگزینی برای عمل جراحی و در واقع با  یک نتیجه کاملا مشخص همراه است. این تکنیک مورد نظر، دارای مزایا و معایبی هست. بنابراین کلینیک آنیل توصیه می‌کند، در این مورد با پزشک درمانی خود صحبت و سپس تصمیم بگیرید.

 

 مطالعه بیشتر : برای دیدن خدمات درمانی کلینیک از سایت آنیل رکتال دیدن فرمایید.

  پولیپ رکتوم و درمان  آن  با انواع لیزر

لیزر برای ماده مایع، گاز، جامد یا الکترونیکی که برای ایجاد نور استفاده می شود نام‌گذاری شده است. بسیاری از انواع آن‌ها برای درمان مشکلات پزشکی استفاده و در حال آزمایش هستند. انواع اصلی لیزرهایی که در حال حاضر در درمان پولیپ رکتوم استفاده می شوند، عبارتند از:

 دی اکسید کربن (CO2) که می‌تواند بافت را با خونریزی نسبتاً کمی بریده یا تبخیر کند. به همین علت،  آسیب بسیار کمی به بافت اطراف یا عمیق وارد می‌کند. گاهی اوقات از این نوع برای درمان پیش سرطان  و یا برخی سرطان‌های در مراحل اولیه استفاده می‌شود.

 آرگون مانند CO2، تنها به فاصله کوتاهی از بافت می‌رود  که  برای برداشتن پولیپ ها قبل از تبدیل شدن به سرطان استفاده می‌شود.

نئودیمیم، نور این لیزر نسبت به سایر انواع  دیگر  می تواند عمیق تر به بافت برود و می‌تواند به سرعت خون را لخته کند. این نور همچنین می‌تواند از طریق فیبرهای نوری انعطاف‌پذیر (لوله‌های نازک و شفاف) که در تومور قرار می‌گیرند، عبور و  جایی که گرمای نور می‌تواند آن را از بین ببرد.

نتیجه:

تجربه ثابت کرده که از دستگاه لیزر برای درمان پولیپ رکتوم، می‌توان با موفقیت استفاده کرد. اما بدین دلیل که اقدامات احتیاطی در اتاق عمل  باید رعایت شود،  درمان توسط پزشک و در کلینیک مجهز باید صورت گیرد که ما به شما آنیل را معرفی می‌کنیم. تیم  آنیل متشکل  از پزشکان و پرستاران دارای گواهی با دانش عمیق در مورد مراقبت از بیماری مورد نظر است

نظرات