بهترین درمان مو برگشتی یا پیلونیدال
  • ادمین
  • 05/23/2024
  • 0
  • 4054

بهترین درمان مو برگشتی یا پیلونیدال

 

 

قبل از اینکه بخواهیم راجب درمان مو برگشتی و بهترین درمان پیلونیدال برایتان بگوییم بهتر است کمی راجب خود بیماری مو برگشتی برایتان صحبت کنیم.

 

بیماری مو برگشتی و یا پیلونیدال چیست؟

 

همان طور که از نامیش پیداست بیماری مو برگشتی در اثر رشد نکردن مو به بیرون بر بلعکس و به داخل رشد کردنشان به وجود می آید که اگر درمان نشود ایجاد عفونت و آبسه می کند.

تنها راه درمان مو برگشتی خارج نمودن این کلاف مویی می باشد. درمان های گیاهی و خانگی تنها به کاهش التهاب بیماری آن هم به صورت موقت کمک می کنند و نمی توانند به صورت ریشه ای این بیماری را درمان کنند.

 

درمان مو برگشتی بستگی میزان رشد کیست و سینوس که در چه مرحله باشند دارد. در درمان تخلیه کیست مویی و از بین بردن جدار کیست حائز اهمیت می باشد. مسئله مهم دیگر بازگشت و عود نکردن مجدد است. در نتیجه بهترین روش درمان مو برگشتی درمانی است که بیمار کمترین دوره نقاهت و سختی را سپری کند.

 

چگونه مو برگشتی درمان می شود؟

 

درمان دارویی

در صورتی که از روش ها و درمان های خانگی استفاده کردید و نتیجه ای در بر نداشتند باید به پزشک مراجعه نمایید. آلوده شدن کیست به این معنی که ممکن است دردناک، گرم و ملتهب و یا قرمز شده پوست یا علائم بدتر شود. تا زمانی که به پزشک مراجعه نکرده اید محل را تمیز نگه دارید و مراقب باشید ضربه ای به آن ناحیه وارد نگردد.

 

    الف. خشک کردن مو برگشتی

اول از همه پزشک ناحیه را بی حس کرده و با تیغ جراحی یا لیزر برش کوچکی بر روی کیست می زند و مخلوطی از پوست مرده چرک و خون خارج خواهد شد و به اصطلاح کیست را خشک می کنند. در اکثر مواقع ناحیه برش خورده و تخلیه شده را باز می گذارند تا از عود احتمالی جلوگیری شود هر چند این روش منجر به بهبودی دیرهنگام می شود و دوره نقاهت را طولانی می کند اما روش مطمئنی برای خشک کردن کامل کیست مویی است.

 

تمیز نگهداشتن ناحیه

بعد از استفاده از روش خشک کردن باید همیشه ناحیه مورد نظر را تمیز نگه دارید. پانسمان را زود به زود تعویض کنید و ناحیه را بعد از ۴۸ ساعت بعد از برش با اجازه پزشک می توانید بتادین بزنید و یا در لگن آب ولرم و بتادین بنشینید تا ناحیه تمیز شود. در طی طول درمان موهای زائد ناحیه مورد نظر را اصلاح نمایید. زیرا همین موها ایجاد بیماری پیلونیدال کردند و باز هم ممکن است این اتفاق رخ دهد.

 

درمان خانگی

به محض دیدن علائمی مانند خارش و سوزش می توانید درمان خانگی را شروع نمایید تا از تشکیل کامل کیست مویی جلوگیری نمایید. اما در صورتی که علائم جدی تری مانند عفونت را مشاهده نمودید حتما باید به پزشک مراجعه نمایید.

درمان هایی که مناسب منزل می باشند عبارتند از:

 

·        کمپرس آب گرم برای درمان مو برگشتی

·        استفاده از روغن ها برای درمان کیست مویی

·        استفاده از مواد خشک کننده مانند سرکه سیب

 

1.    عمل جراحی باز: در درمان مو برگشتی با روش جراحی باز، بخشی از پوست پیرامون این عارضه با چاقو برش میخورد و عفونت خارج می شود. در این روش زخم بسته نمیشود تا بطور طبیعی التیام یابد که معمولا چندین هفته طول میکشد و باید کاملا طبق دستور پزشک از آن مراقبت شود.

 

2.    جراحی بسته: بدین معنا است که فقط بخش سینوس یا کیست برداشته میشود. در این روش برش سینوس تقریبا بیضی شکل است و سپس دو طرف برش به هم رسانده و بخیه می خورد. مزیت این روش در صورت موفقیت این است که زخم سریع تر التیام مییابد ولی احتمال برگشت سینوس بیشتر است. البته درصورتیکه بخیه از بین کفل ها به بیرون زده شود خطرهای احتمالی کمتر خواهند بود.

 

 

3.    درمان به وسیله لیزر: بهترین درمان مو برگشتی است. به دلیل اینکه بیمار دیگر نیازی به بستری شدن ندارد و دوره نقاهت سختی را طی نخواهد کرد. به وسیله اشعه لیزر انجام می شود،بوسیله اشعه لیزر برشی روی سینوس ایجاد می‌شود تا عفونت و زائده هایی که داخل آن تجمع پیدا کرده بطور کامل تخلیه شود. به دلیل سوزاندن رگ‌های خونی در این روش، میزان خونریزی به حداقل می‌رسد. همچنین به دلیل دقت و ظرافت بالای عمل کیست مویی با لیزر، در این روش از درمان برگشت و عود کردن این بیماری به صفر رسیده است.

 

نظرات